CureZone   Log On   Join
Food Grade baths and costs!!
 

Good Riddance to
Hot Flashes and More!

Nutrient-rich, phyto-nutrient and antioxidant...



Blood Worms?
Hulda Clark Cleanses


More
ksbradley Views: 2,881
Published: 14 years ago
Status:       R [Message recommended by a moderator!]
 
This is a reply to # 895,944

Food Grade baths and costs!!


Hello guys..I agree these are awesome.
Grz bears--Not trying to bust your hump here, but either the math is wrong on your part, or you are getting robbed on your purchase.

All the health food stores that I buy my Food Grade peroxide from are $20 for a ONE LITRE(1000 ml).
A drugstore cheapo is 89 cents as you have all stated(500 ml).
................
Now..the math:
The 1 liter(1000 ml) is twice as big as the 500 ml cheapo drugstore, right?
So, so far we are twice as much peroxide.
.......
Now..that Food Grade that I buy is 35% strength..where the drugstore is 3%.
If you take 35 and divide it by 3, you will see that the food grade is 11.67 times stronger.(I always dilute my food grade to get to 3% sollutions).
.........
It's twice the volume(as stated above), and 11.67 times stronger...so:
multiply 11.67 times 2 to equal 23.34.
............
For $20(food grade) i am getting the equivalent of 23.34 bottles of cheap peroxide which has additives and crap.
...........
23.34 bottles of cheapo(89 cents) equals $20.77
.........
SO----you would actually be spending the same or slighly more by buying something that is not even close to the same in terms of health benefits.


Please compare your prices, as the value is there.

Thanks guys.
Oh--and sorry for rambling/
Kevin
 

 
Printer-friendly version of this page Email this message to a friend

This Forum message belongs to a larger discussion thread. See the complete thread below. You can reply to this message!


 

Donate to CureZone


CureZone Newsletter is distributed in partnership with https://www.netatlantic.com


Contact Us - Advertise - Stats

Copyright 1999 - 2021  curezone.com

1.359 sec, (1)